מאמרים

אוריינות נתונים והמרכיב האנושי

מאת ג’ורדן מורוו (Jordan Morrow) קישור למאמר המקורי כאן.

תרבות נתונים ארגונית. האם שמעתם על המושג הזה? אם לא… ננסה להמחיש אותו באמצעות דוגמה: נניח ואתם אופים עוגה אך משלבים בה רק 32%  מכמות הסוכר ורק 27% מכמות הקמח? האם העוגה תירשם כהצלחה מסחררת? ככל הנראה שלא, ויתרה מכך, יתכן ותאלצו להשליך אותה לפח האשפה. אם נקביל את הדוגמה לעולם הבינה המלאכותית הרי שאם 32%  מהמנהלים העסקיים יוכלו לייצר ערך מדיד מנתונים ורק 27% מהם יוכלו לייצר תובנות עסקיות הניתנות לפעולה- הרי שהם לא ימנפו את הפעילות העסקית. אך אם נניח ולתוך תמהיל הנתונים, הנאספים  על ידי המערכת מתווספות תובנות תרבויות, ערכים ארגוניים, מטרות, יעדים, הכרת השוק והבנה בליבת התהליכים העסקיים- הרי שפני הדברים משתנים לחלוטין? לא כך? מהי אוריינות נתונים? התשובות לכך כאן במאמר.

אוריינות נתונים – מבט על תרבות נתונים ארגונית

נהוג לחשוב, שאוריינות נתונים עוסקת בנתונים עצמם, בטכנולוגיה שאוספת ומנתחת אותם או בתוכנה. אך תרבות של נתונים עוסקת ב-DNA” הארגוני” ובאופן שבו צוותי העבודה בארגון מאמצים תהליכי עבודה מבוססי נתונים, מזינים את המערכת בנתונים חדשים, שומרים על שטף, ומשוכנעים, שהנתונים, מעצימים את יכולתם לקבל החלטות.

אוריינות נתונים מתמקדת במספר תחומים:

 • מנהיגות- כדי להעביר את הארגון ממצב בו ההחלטות מתקבלות על סמך נהלי עבודה למצב בו ההחלטות מתקבלות על סמך תובנות המופקות ממערכת ניתוח הנתונים, על הנהגת החברה לשמש דוגמה אישית, לעבוד עם מערכת הבינה המלאכותית באופן שוטף ולהיעזר בכלים העומדים לרשותם כדי לבסס את האמון הכללי בה.
 • למידה מותאמת אישית– כל שינוי ארגוני ובפרט שינוי טכנולוגי עשוי להיתפש כאיום. אמיתות מתערערות, נהלים משתנים, תהליך העבודה “הידוע והמוכר” מפנה את הדרך לתהליך עבודה חדש, המבוסס על מכונה. מעבר להשלכות הפסיכולוגיות, הנובעות ממהלך זה, הדרך לרתום את הארגון כולו לבצע שימוש שוטף במערכת מתאפשר באמצעות למידה והדרכה תוך התחשבות בקצב האישי של הפרט. הדבר בא לידי ביטוי ביצירת שפה, בנייה של לוחות מחוונים, המתואמים לעולם המקצועי של העובד, היכרות עם כלים בקצב הדרגתי ותמיכה טכנית שוטפת.
 • עידוד הסקרנות, היצירתיות והחשיבה הביקורתית– אוריינות נתונים מוצלחת היא שילוב בין מכונה הלומדת את מאפייני המשתמש יחד עם יכולת טכנולוגית עוצמתית, המאפשרת ללקט מידע ממקורות שונים, לנתח ולהציג אותו בהקשר הנכון. שני מאפיינים אלו קשורים זה לזה ותלויים זה בזה. שאילת שאלות במתווה מסוים, תוך הבנת עקרונות המודל עליו מבוססת סביבת העבודה של העובד מסייעת לו לפתח את החשיבה הביקורתית ומעודדת את סקרנותו לחשוף טפחים נסתרים בדאטה.
לעוד פרטים על קורס אוריינות נתונים של Qlik ישראל צרו איתנו קשר פה.

ההצלחה ליצירת בסיס אוריינות נתונים מיטבי תלויה בהנהלה אך גם בגרעין של עובדים, שמעוניינים להוביל לשינוי זה. מיהו אותו גרעין עובדים?

צוות מקצועי במיקור חוץ, בעל הבנה עסקית וטכנולוגית, אשר אחראי לתרגם את הצרכים העסקיים למערכת לניתוח נתונים חדשנית בעלת מאפיינים אלו: תצוגה מותאמת אישית, אפשרות לביצוע חיפוש חופשי של כל מידע על בסיס מודל מובנה מראש ועצמאות בעבודה היום יומית השוטפת ללא כל תלות בצוותי פיתוח, כתיבת קוד או עצירה של שטף העבודה. כאשר שלושת התנאים הללו מתקיימים ניתן להשיג מספר מטרות:

 1. ללמד כל צוות לעבוד על בסיס המערכת באופן שוטף ובהתאמה לתחומי האחריות שלו
 2. להטמיע חשיבה יצירתית, המאפשר לנתח ולאתר מידע באופן אינטואיטיבי ובקלות.
 3. לייצר תוצרים על בסיס המערכת עצמה וכל פורמט, לרבות דוחות, טפסים ומצגות.
 4. לתקשר עם גורמים פנים ארגוניים וגורמים חוץ ארגוניים מתוך המערכת עצמה.
 5. ולבסוף- לבסס את עיקר הפעילות העסקית על כלי רב עוצמה, המסונכרן עם מערכות הארגון השונות ומציע תמונה רחבה גם ברמה כוללנית וגם ברמה פרטנית על הארגון כולו.

אך שינוי ארגוני הוא לא עניין של מה בכך, ושינויים תרבותיים בפרט דורשים זמן ומשאבים, האם תמריצים חיצוניים יסייעו לצלוח את המשימה?

לא בהכרח. אלא תמריצים פנימיים, המתמקדים בהצלחה מתמשכת ביכולת לתחקר את מערכת ה-BI  הארגונית, להפיק ממנה תוצרים ולהגיע באמצעותה לתובנות חדשניות ושונות, המעודדות לפעולה. התרגשות היא לב העניין, ובמערכות איכותיות, הבנויות בצורה המשלבת בין צרכים פנים ארגוניים, הבנת הסביבה העסקית, המטרות, היעדים ואופי הארגון – ההתרגשות עולה בכל עת בא אדם, שגם אם לא מעורה או בקיא במיומנויות חקירת נתונים, מצליח לעשות זאת ולהגיע למסקנות חדשניות, מעניינות ומקדמות. ולכן אם לסכם את העניין, השקיעו בהדרכה, המסייעת לצמצם חשיבה מסורתית ומגבירה פתיחות לאתגרים ואימוץ של שיטת עבודה חדשנית, הנתמכת בראיות ועובדות ומאפשרת להעמיק את נקודת המבט.

  בואו לפגוש את הנתונים שלכם מקרוב

  מלאו פרטים כאן ונחזור אליכם בהקדם

  חייגו אלינו חייגו אלינו צור קשר צור קשר צור קשר לאתר תמיכה