מאמרים

הסבה מקצועית לתחום ה-BI באמצעות קורס BOOTCAMP

הדאטה היא חלק בלתי נפרד מהעולם העסקי, באמצעותה עסקים חוזים מגמות עתידיות ומשפרים את ביצועיהם השוטפים. ארגונים נעזרים במערכות בינה עסקית (BI) לצורך איסוף המידע מאינספור מקורות, מנתחים ומציגים אותו בכלים חזותיים המקלים על תהליכי קבלת ההחלטות. לצורך כך הם עובדים עם כלי BI מתקדמים ושוכרים את שירותיהם של מפתחי BI, שעובדים עם כלי ה-BI בהיבטים טכניים-תפעוליים ובהיבטים ניהוליים באמצעות תרגום הצורך העסקי למיצג חזותי קריא וקל לניתוח.

אותם מפתחים, שמשמשים בתפקידם כמנתחי נתונים הם לא בהכרח מתכנתים או אנשים בעלי ידע טכני, אלא אקדמאיים סקרנים המגיעים מהעולמות או הטכנולוגיים העסקיים – כלכלה, הנדסה, ראיית חשבון, שיווק, הדרכה, מכירות – ולהם כישורים מובחנים המאפשרים להם לקשר בין העולמות העסקיים לעולמות הטכניים ולהפוך את כלי ה-BI לאמצעי יעיל, שימושי ומרכזי בתרבות הארגונית. מה נדרש ממפתח BI כדי להצליח בתחומו? ממה מורכב סדר יומו? וכיצד תוכנית ההכשרה של חברת Qlik  תוביל אותו אל חזית העשייה? התשובות כאן במאמר.

מה נדרש מממפתח BI כדי שיצליח בתפקידו?

מפתח BI נדרש ליצירתיות, להבנה עסקית רחבה, לעצמאות בפתרון בעיות וליכולת עבודה בסביבה עסקית מורכבת. מתוקף תפקידו מפתח ה-BI אחראי על ניתוב הנתונים וקישורם במערכת באמצעות מספר כלים מתקדמים, עליו להבין את הזירה העסקית בה פועל העסק, להצליב מידע, לפרוץ תבניות חשיבה (גם אם הן כבר חלק מהתרבות הארגונית) ולארגן את הדאטה במסד הנתונים במטרה לחשוף קשרים נסתרים. מעבר לכך על מפתח ה-BI לרכוש ידע טכני שייסע לו ליצור תשתית אינטראקטיבית לניתוח נתונים “בזמן אמת” ולחקירת דאטה על פני ציר זמן.

לצורך כך מפתח ה-BI נדרש לשלב בין ידע טכנולוגי הכולל מיומנויות מחשב שונות לרבות:

 • עבודה עם יישומי Office – הבנה מעמיקה בעבודה עם קובצי אקסל, יצירת פקודות, סינון נתונים.
 • הכנת מצגות בתוכנת ה- Power Point.
 • היכרות עם כלי ה-BI הארגוני – שימוש בעצמים וכלים חזותיים לצורך הצגת נתונים עסקיים, טעינת מידע, בנייה והפקה של דוחות, שליחת התראות, יצירת מצגות מתוך המערכת, חיבור לממשקים ועוד.
 • בקיאות בשפות תכנות שונות: שפת השאילתה SQL, שפות סקריפט לצורך יצירה של פקודות מחזוריות ותסריטים עסקיים, שפות סטטיסטיות כמו python לצורך עבודה עם ביג דאטה וניתוח נתונים סטטיסטיים.

ידע טכני זה נלמד במסגרת קורס ה-Bootcamp של Qlik ישראל.

הכישורים הניהוליים הנדרשים למפתח ה-BI

מפתח BI מקצועי משלב בין ראיה טכנית לבין הבנה עסקית, עליו להבין את הדרישות העסקיות ולתרגם אותן למודלים עסקיים ולעצמים חזותיים בתוך המערכת. עליו לבנות מערכת שתואמת את תהליכי העבודה בארגון ומקדמת אותו לביסוס תהליכי קבלת החלטות על סמך דאטה, שכן ככל שיותר ויותר משתמשים יבצעו שימוש שוטף במערכת, המערכת תשתפר, שכן מערכת ה-BI של Qlik כוללת רכיבים של מכונה לומדת Machine learning, ולכן עליו ללמד את המשתמשים לחקור את הנתונים בכוחות עצמם. כישורים אלו הכרחיים להצלחתו בתפקיד:

 • יכולות תקשורתיות בין-אישיות.
 • התנסחות בכתב ובעל פה.
 • יכולת תחקור ושאילת שאלות, שכן מפתח ה-BI נדרש להבין את דרישות משתמשי הקצה.
 • יכולת למידה מהירה של תהליכים עסקיים שגובשו לאורך השנים.
 • הבנה עסקית –בקיאות בפרטים העסקיים וסינון של נתונים לא עדכניים, הבנת תהליכים עסקיים במטרה ליצור סכמות ולבנות מודלים התומכים בהם, הבנת יחסי הגומלין בין המחלקות הארגוניות, היכרות עם “השאלות הנפוצות” שלא ניתן להם מענה, היכרות עם דרישות ההנהלה – עם הדוחות, השאלות העסקיות ועוד.

במסגרת קורס-Bootcamp של Qlik ישראל ישנה התייחסות רחבה להיבטים העסקיים הכוללת דוגמאות “מהשטח” ולמידה של מקרי בוחן, שייסעו לסטודנט להתמודד עם סוגיות אלו בעתיד, כשיעבוד בעצמו כמפתח BI כפרילנסר או כשכיר.

ממה מורכב סדר היום של מפתח ה-BI?

מפתח BI עוסק בנתונים, אך סדר יומו עשוי להתחלק בין עבודה טכנית של ארגון הנתונים, קישורם בדאטה בייס ובניית מודלים לבין פגישות עסקיות עם גורמים שונים בארגון, במטרה להבין צרכים ופערים עסקיים. נוסף על כך במערכות הבינה העסקית המתקדמות ביותר כדוגמת המערכת של Qlik המשתמשים עצמם הופכים לחוקרי נתונים, אך כדי שהם יוכלו להפיק את המירב מהמערכת מישהו צריך ללמד אותם כיצד לתחקר דאטה – זהו תפקיד נוסף ומרכזי בתחום האחריות של מפתח ה-BI, שמסייע לבסס את אוריינות הנתונים בארגון.  

הביקוש למפתחי BI בשנת 2022

אנחנו חיים בעידן של ביג דאטה, וארגונים מתמודדים עם אינספור נתונים שמגיעים אליהם מפורטלים אינטרנטיים, מחנויות און ליין, מאתרי המתחרים, מרשתות חברתיות, ממסעות פרסום וכמובן ממערכות הניהול הפנים ארגוניות. נתונים שמגיעים ממקורות שונים מתקשרים זה אל זה, חלקם נדרשים לסינון וחלקם עוברים למודל ניתוח מתקדם יותר, אשר מקדם את ההבנה העסקית ומסייע להבין מגמות ולהגיע לתובנות מעמיקות.

ארגונים מבססים היום את תהליכי קבלת ההחלטות על סמך דאטה, משום שעליהם לקבל החלטות עסקיות נבונות, וככל שהיקף הדאטה הולך וגדל, תהליך עיבוד הנתונים ושיקופו בכלים סטטיסטיים ובתצוגה חזותית קלה ונוחה לקריאה, הופך למורכב יותר. גם תהליכי קבלת ההחלטות נעשים מורכבים יותר משום שהם נדרשים לניהול סכמתי מדויק המבוסס על נתונים ועל אמת ארגונית אחת. מסיבה זו אנחנו רואים שישנו גידול בביקוש לאנשי נתונים, אקדמאיים סקרניים, שמשלבים בין מספרים לבין טכנולוגיה ויודעים לתרגם צרכים עסקיים לשפה טכנית. אותו איש נתונים נדרש להוביל תרבות ארגונית המבוססת על אוריינות נתונים, אשר מאפשרת לארגון לקבל החלטות מושכלות שמייעלות את פעילותו העסקית ומגדילות את רווחיותו.

מי הם המעסיקים בפועל?

כל ארגון בסדר גודל בינוני ומעלה שעובד עם מערכות BI ובפרט עם מערכת ה-BI של Qlik  מעסיק מפתח BI הן בהעסקה ישירה והן בהעסקה משנית – כעובד של חברת  Qlikישראל. מפתח BI יכול לעבוד בחברות הייטק ובחברות low-tech, במפעלים, בחברות פיננסיות, בחברות הזנק, חברות Saas ועוד. בוגרי קורס ה-Bootcamp של Qlik  ישראל מבוקשים מאוד, ולרשותם עומדות מעל ל-1,400 חברות שכבר יישמו את הכלים של Qlik וזקוקים לתמיכה שוטפת ולפיתוח מתמשך של מערכת הבינה העסקית. בוגרי הקורס משתכרים במשכורת מכובדת ובהמשך יכולים להתקדם לתפקיד ניהול פרויקטים ולשמש כמדעני נתונים.  

כיצד ניתן להפוך למפתח BI בתוכנית הכשרה מקוונת?

תוכנית ה-Bootcamp של Qlik מיועדת לאקדמאיים בוגרי תואר ראשון במקצועות טכנולוגיים, כלכלה, תעשיה וניהול או לעובדים בעלי ניסיון, אשר מעוניינים בהסבה מקצועית לתחום הבינה העסקית ורוצים להשתלב בתפקיד מפתח המשפיע במישרין על ביצועי הארגון. קורס ה-Bootcamp נלמד במתכונת מקוונת של לימודי ערב המתפרשים על פני שלושה וחצי חודשים, שבסופם הסטודנט יידרש להגיש פרויקט גמר המקיף את החומר הלימודי ומתבסס על נתונים אמיתיים.

תוכנית ההכשרה המקוונתשל Qlik מרכזת ארבעה קורסים שבדרך כלל נלמדים בצורה נפרדת:

 Qlik Sense all in one, Qlik Sense advanced scripting and UI, Data literacy and visualization ו-Basic SQL. אורך הקורס : 95 שעות לימוד מעשיות, ונוסף לכך הסטודנט יידרש לכ-200 שעות של למידה ועבודה עצמית.

מדוע לבחור בקורס ה-Bootcamp של Qlik ישראל?

קורס ה-Bootcamp של Qlik ישראל מתמקד בכלי ה-BI  של Qlik אשר מיושמים במעל ל-1400 בתי עסק בישראל ביניהם חברות הייטק, חברות פיננסים וביטוח, חברות במגזר הקמעונאי, גופים ציבוריים, וגופים בטחונים ועוד. בין החברות שכבר יישמו את פלטפורמת Qlik ניתן למצוא את “טאבולה”, “מוביליי”, “בנק הפועלים”, “מכבי שירותי בריאות”, “אמדוקס”, “אלביט”, “ישראכרט”, “מפעל הפיס” ועוד. בוגרי הקורס יוכלו להשתלב בתעשיית ה-BI במהירות ולהפוך לגורם מרכזי ומשמעותי לארגונים בסדר גודל בינוני ומעלה שמבססים תהליכי קבלת החלטות על דאטה.

כל הסיבות לבחור בקורס ה-Bootcamp של Qlik ישראל

בראש ובראשונה קורס ה-Bootcamp מעשי ויישומי, ממוקד עשייה ומאפשר להטמיע את החומר הלימודי עוד מהשיעור הראשון. פרויקט הגמר מעשי ומבוסס על דאטה אמיתי ועל היקפי דאטה מרובים, כך שניתן להתנסות, הלכה למעשה, באתגרי הפיתוח ובניית המודלים, לזכור ולהטמיע טוב יותר את החומר הלימודי ולהתנסות בתרגולים מעשיים. בתום הקורס הסטודנט נדרש להציג את המודל, הוא מקבל עליו משוב ממדריכי הקורס, ואם הצטיין וסיים את פרויקט הגמר בציון 90 ומעלה הוא יוכל לעבוד כמפתח BI בחברת Qlik  ישראל כבר למחרת. כן, קראת נכון, אנחנו מבטיחים עבודה לבוגרנו, כי יש ביקוש רב למפתחי BI שמתמחים במערכות של Qlik ומבטיחים שהשקעתך תשוב אליך במהרה שכן עלות ההשתכרות של מפתח BI בוגר Qlik מכסה את עלות הקורס כבר מהחודש הראשון לעבודה!

Qlik ישראל הוא המקום היחיד שמעניק הכשרה ממוקדת ומעשית על מערכות Qlik תוך מתן דוגמאות מעשיות מהמציאות העסקית היומיומית וסל כלים רחב, אשר יתרמו לרמה המקצועית של בוגרי הקורס, וייסעו להם להתמודד עם אתגרי המחר. מרצי הקורס הם מנהלי פרויקטים ומפתחי BI ותיקים ומנוסים, אשר עובדים בחברות המובילות במשק, “חיים” את התחום ומביאים דוגמאות אמיתיות, מעודכנות ומעשיות מתוך העשייה היומיומית שלהם אל לימודי הקורס בשעות הערב.

שאלות ותשובות:

מהו משך זמן הקורס ?

הקורס נמשך שלושה וחצי חודשים, כולל 95 שעות אקדמאיות ועוד 200 שעות לעבודה עצמית, וכולל 19 מפגשים באורך של ארבע שעות כל אחד.

מהו מבנה הקורס?

תוכן הקורס נקבע בהתאם לדרישות העדכניות של Qlik ושל שוק ה-BI וכולל מסלול הכשרה מאומץ וממוקד הכולל לימודי רקע, התייחסות להיבטים עסקיים ולימודים טכניים של כלי ה-BI הנה עיקרי הקורס כפי שהם מופיעים בתוכנית הלימודים:

 • לימודי רקע – בהתמקדות על בינה מלאכותית, על בסיסי נתונים על תהליכי ETL ובפרט אלו של Qlik. רקע על שפת ה-SQL, כלים, תחומים, אילוצים, מפתחות, פסוקיות, חיבור של דאטה ומשתנים.
 • פיתוח – עבודה עם סקריפטים, היכרות עם עולם המושגים, התחברות למסד הנתונים, יצירה ושינוי שמות של שדות, יצירת מפתחות והיכרות עם כלי פיתוח מתקדמים לצורך טעינה וניהול טבלאות, מיפוי ושימוש בפונקציות.
 • התמקצעות – היכרות עם סביבת העבודה במערכת, היכרות עם טבלאות, תחקור מתקדם, טעינת נתונים ועוד.
 • אוריינות נתונים – רקע ובסיס, התפלגות נתונים ואגרגרציות, קורלציה בין נתונים, שימוש נכון בקווי מגמה, החזיה (ויזואליזציה) – היכרות והתנסות, תרגול מעשי של כלים חזותיים לרבות יצירת Story מתוך המערכת.
 • קורס למתקדמים – טעינות, פיצוץ מדדים, ניתוח אירועים ומשימות, שימוש ביישומים מתקדמים כמו חישובי זמן וחיבור נתונים לטבלאות, שימוש בפונקציות String ו-Peek, שימוש בטבלאות צפות, יצירת גרפים ודוחות דינאמיים, Set analytics מתקדם, שימוש בגרפים מתקדמים ועוד.
 • ניהול מערכת ותרגיל מסכם – חקירת ממשק הניהול, ניהול משתמשים, ניהול מודלים, מנגנוני אבטחה, מתן הרשאות, העברת סיפור עסקי דרך נתונים ועוד.

מה כולל הליווי המקצועי של הקורס?

כל סטודנט בקורס מלווה באופן אישי על ידי חונך שזמין לכל שאלה ותרגול, כמו כן מדריכי הקורס שמשמשים כמנהלי פרויקטים בחברת Qlik Israel וכמפתחי BI בכירים לומדים להכיר את יכולות הסטודנט ותומכים בו לאורך הקורס.

אילו אפשרויות תעסוקתיות מוצעות לבוגרי הקורס?

סטודנטים בוגרי הקורס בציון מצטיין מעל 90 יוכלו להשתלב בתפקידי מפתח בחברת Qlik ישראל כמיישמי וכמפתחי BI ובהמשך להתפתח לתפקידי ניהול פרויקטים במשרה מלאה וגם במשרות חלקיות. נוסף לכך הסטודנטים יוכלו להשתלב כמפתחי BI בחברות קמעוניות, בחברות המייצרות תוכן, חברות פיננסים, ביטוחים, סחר דיגיטלי, רפואה, ציוד רפואי ועוד.

לפרטים נוספים על קורס ה-Bootcamp ולהרשמה – צרו קשר.

עמית סיוון
עמית מכהן כסמנכ”ל לקוחות החל מחודש יוני 2018, זאת לאחר שמילא בחברה מספר תפקידים נוספים הן כמנהל פתרונות עסקיים ומנהל פיתוח עסקי. בתפקידיו הקודמים היה סמנכ”ל שיווק ופיתוח עסקי בחברה לשיווק מוצרי קוסמטיקה. לעמית B.A בכלכלה מאוניברסיטת בן גוריון ו MBA במנהל עסקים מהמסלול האקדמי המכללה למינהל.

  בואו לפגוש את הנתונים שלכם מקרוב

  מלאו פרטים כאן ונחזור אליכם בהקדם

  חייגו אלינו חייגו אלינו צור קשר צור קשר צור קשר לאתר תמיכה