מאמרים

מודל הבחירות לכנסת של Qlik Israel

שלושת מערכות הבחירות האחרונות הן הבסיס למודל הבחירות של  Qlik Israel שנבנה עבור כלל הציבור הישראלי בשיתוף אתר החדשות Ynet. כך שלראשונה עיתונאים מן השורה ואנשים מהישוב, שאינם בקיאים במערכות אנליטיקה מתקדמות (BI Analytics systems) יוכלו לבצע ניתוח נתונים מתקדם, לשאול שאלות ולהגיע למסקנות מסקרנות ומעוררות מחשבה להמשך. הנה זרקור על מודל הבחירות, וכיצד זה יבוא לידי ביטוי בסביבות עסקיות.

הרציונל מאחורי מודל הבחירות לכנסת של Qlik

בדומה לפתרונות Qlik לעסקים רבים, מודל הבחירות לכנסת מבוסס על מגוון מאגרי נתונים: בסיס הנתונים של ועדת הבחירות לכנסת, נתונים מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ואתר משרד החינוך. בנינו מודל המאפשר לנתח את כל הנתונים במקום אחד: נתוני הצבעה, הכנסה לנפש, השכלה ונתונים דמוגרפים נוספים וכך קיבלנו תמונה רחבה יותר לגבי מאפייני המצביעים, היכן צריכה כל מפלגה להשקיע את עיקר המאמץ ולעלות את אחוזי ההצבעה כדי לשפר את התוצאות. המודל נפתח לציבור, כך שכל אחד יוכל להתנסות, לחקור מנקודת המבט שלו ולחשוב “מחוץ לקופסה”.

החופש לבחור עם Qlik (ולא רק בבחירות)

בשונה ממערכות BI רבות (BI Systems) המבוססות על שאילתות קבועות שלא מאפשרות יותר מדי גמישות למשתמש העסקי, Qlik מאפשרת לחקור בחופש מוחלט, להסתכל על כל הנתונים במקום אחד ולהבין בשניה את הקשרים בין הנתונים השונים. כל אחד יכול להתנסות עם מודלים הדומים במתכונתם למודל הבחירות לכנסת, ולבחון את יכולת המנוע האסוציאטיבי של Qlik.

חקירה אינטואיטיבית

כיום חברת Qlik מציעה ללקוחותיה אנליטיקה מתקדמת, המאפשרת גם למשתמשים מתחילים לעבוד עם המערכת, לחקור נתונים בחופש מוחלט ולהגיע לתובנות מעניינות. החקירה יכולה להתבצע באמצעות כפתור ה – smart search המיועד לשאלות פתוחות כמו: באלו ערים פוטנציאל הגידול הכי גבוה? אילו מהמפלגות עם העלייה הכי גדולה בהצבעה בתל אביב? המנוע האסוציאטיבי של Qlik מאפשראת ניתוח הנתונים (Data Analytics) באופן חכם וגמיש ואינו מצריך הגדרות רבות מראש.

מבחירות לכנסת עד אירועי סייבר

ב Qlik Israel אנו שואפים להעניק למשתמשים עצמאות מלאה בכל עולם תוכן אפשרי. ישנם כמובן עולמות התוכן המסורתיים: כספים, משאבי אנוש, מכירות, שיווק ודיגיטל, מלאי, ייצור, רכש, אך רבים מלקוחותינו מנתחים גם עולמות יותר ייחודיים: נפילות טילים, אירועי סייבר, ניסויים רפואיים ועוד רבים אחרים. המודלים מבוססים על מקורות מידע רבים – חלקם פנים ארגוניים וחלקם חוץ ארגוניים גם אם מדובר על מאות מקורות שונים וברמות שונות – כמו נתונים מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה – ממש כמו מודל הבחירות לכנסת. הלקוח מקבל אוסף של מודלים ושל דשבורדים, שמאפשרים לו להבין דברים לרוחב ולפתח כל שאלה בחופש מוחלט. למעשה כל אחד מחליט איך להסתכל ואיך להתקדם בהתאם לתשובות שהוא מקבל מהמערכת. המשתמש לא הולך בנתיב קבוע כמו: מדינה, עיר, מחוז ושכונה. אלא הוא מתקדם בהתאם לתשובות. והוא חוקר מגמות כמו: מה קרה שנה שעברה והאם היה איזשהו שינוי? כך שלמעשה, אין סדרה של שאלות או תשובות קבועות, כי הרעיון הוא לתחקר את הנתונים באופן גמיש, כאשר המשתמש מתחיל את החקירה במקום מסוים אבל הוא לא יודע איפה הוא יסיים אותה.

Self-Service ב- Qlik

לאחר הכנה והקמת תשתית ראשונית – תהליך מהיר ביחס לרוב המוחלט של המתחרים, הלקוח הוא זה שבוחר את רמת ה – Self Service. מחד יש משתמשים שיבחרו לעבוד עם דשבורדים מוכנים מבוססים על מסדי הנתונים שלהם – כך שכל שנותר להם הוא לשאול שאלות בחופשיות ולקבל את המידע  בוויזואליזציה המתקדמת של Qlik. מנגד, יש כאלו שלומדים אצלנו כיצד לבנות את המודלים לבד ובונים לעצמם ניתוחים מתקדמים על עולמות תוכן חדשים עבור הארגון שלהם.

לסיכום, הרעיון העומד מאחורי מודל הבחירות לכנסת וכל מודל שמיושם על ידיIsrael  Qlik  הוא להעצים את המשתמש ולהעניק לו יכולת של תוכניתן, כך שכאשר עולה שאלה הוא יכול באמצעות מספר בחירות בודדות לקבל תשובות תוך שימוש בויזואליזציה מתקדמת (Data visualization) ולהגיע לתובנות- מהירות, מדויקות, המבוססות על נתונים. דשבורדים מובנים מאפשרים גם למשתמשים מתחילים להתנהל במערכת כמו משתמשים מקצוענים וותיקים.

Qlik Israel מובילה את שוק ה – BI עם מספר הלקוחות הגדול ביותר, עובדת עם החברות המובילות במשק כמו “טבע”, “בנק הפועלים”, “הבנק הבינלאומי”, משטרת ישראל, משרדי ממשלה, דרך לקוחות ביניים ולקוחות קטנים בכל המגזרים – המודלים של Qlik מתאימים לכל סוג של עסק- לא משנה מה גודלו ומאפשרים לכל אדם להפוך ל”עיתונאי חוקר” ולהגיע לתובנות מהירות על בסיס מידע מהימן ומעודכן.

לפרטים נוספים והתנסות עם גרסת הדמו מלאו את הטופס כאן

כותב המאמר הינו גדי רוטמן, סמנכ”ל מוצרים בחברת Qlik Israel

    בואו לפגוש את הנתונים שלכם מקרוב

    מלאו פרטים כאן ונחזור אליכם בהקדם

    לאתר תמיכה צור קשר צור קשר חייגו אלינו חייגו אלינו