מאמרים

כיצד העבודה על פלטפורמת ה – BI של Qlik משדרגת את עבודת המנכ”ל והשדרה הניהולית?

מהירות תגובה וקבלת החלטות נכונות ומדויקות הן הבסיס להובלת השוק בקרב המתחרים. אחד האמצעים למימוש היכולת הוא כלי Business Analytics (בינה עסקית) המאפשר לבצע מחקר עומק במהירות וללא תלות בהיקף המידע וכמות המשתמשים.

איך ניתן לשדרג את עבודת המנכ”ל והשדרה הניהולית על ידי הצגת התמונה המלאה של המידע הארגוני?  כל המידע במאמר הבא.

לראות את התמונה המלאה של המידע הארגוני

בשונה ממערכות  BI קיימות, Qlik מספקת פלטפורמה המבוססת על המנוע האסוציאטיבי (פטנט רשום).  בכוחו של מנוע זה, לחקות את אופן החשיבה האנושית, לאפשר לנווט בנתונים באופן עצמאי ולתחקר כל נושא ללא תלות במבנה הנתונים ומגבלותיו. המנוע האסוציאטיבי מייתר את הצורך לבנות באופן ידני ומסואב סכימות מורכבות ויקרותללא צורך בשכפול הנתונים. בנוסף, הודות למנוע ETL ייחודי ניתן לקרוא קבצים בפורמטים שונים ללא שימוש בכלים חיצוניים ולשלב בין מידע ארגוני לבין מידע חיצוני, ללא צורך בתשתית DB ייחודית או במומחה לתחום.

פטנט רשום שמאפשר לחקור ללא גבולות  

כדי להסביר את המנוע האסוציאטיבי של Qlik (פטנט רשום) ביחס למערכות BI שמסד הנתונים שלהן מבוסס על SQL נשתמש בדוגמה מעולם הרכב. במסד הנתונים של SQL כל רכיב מופיע בנפרד ועל המשתמש מוטלת המשימה לחבר בין חלקי המנוע השונים.
אם מדובר במשתמשים ותיקים בעלי הבנה במבנה של מנועים, הרי שהידע שצברו עשוי להספיק על מנת לחבר בין החלקים השונים. אך אם מדובר על משתמשים שאינם בקיאים במבנה המנוע, הרי שיכולתם “לחבר את כל החלקים” מוגבלת, ואם נקביל את הדוגמה הזו לעולם מערכות ה – BI הרי שהם מפיקים מעט מאוד משאילתות מובנות, ואף עלולים להגיע לתובנות שגויות. בשונה מכך, המנוע האסוציאטיבי מאפשר לבצע כל חיתוך ללא כל תלות בהיררכיה מונוליטית ולהציג את התוצאות בכל שדה או אובייקט במודל. בנוסף, למנוע של Qlik ישנה יכולת חשובה נוספת – הוא מאפשר לראות את התמונה המלאה של המידע הארגוני על ידי ביצוע בחירות הפוכות והצגת נתונים שלא בהכרח פוגשים את תוצאות הבחירה אבל מקושרים אליה- הן כמידע נוסף והן כחלופה.

פטנט רשום שמאפשר לחקור ללא גבולות

כיצד זה מתבצע?

באמצעות חווית חיפוש אינטואיטיבית ישירה ועקיפה (בדומה לחוויית המשתמש במנוע החיפוש של Google) החותכת את כל המידע מכל מקור ובכל רמה כך שניתן להגיע לתובנות מהירות פי שלוש מהמקובל בשוק ולקבל את ה- TCO הנמוך ביותר על פי מחקרים בלתי תלויים

החלטות מהירות ומדויקות יותר

Qlik הינה פלטפורמת Business Intelligence Analytics המאפשרת לחקור את המידע מכל כיוון באופן אינטואיטיבי וללא כל תלות במחלקת הפיתוח. באמצעותה ניתן להגיע להחלטות מהירות ומדויקות יותר. הנה דוגמה לתהליך חקירה קצר הממחיש את הנושא. בדוגמה זו מנהל המכירות מנסה להבין את תמונת המכירות הכללית בשלושת הרבעונים האחרונים וממנה הוא יסיק כיצד לשפר את המכירות בקרב קבוצת לקוחות בעלת מאפיינים משותפים.

החקירה מתחילה בשאלה כללית ובעקבות המידע המוצג, האנליזה משתנה והמנהל ממשיך בחקירת שאלות פרטניות יותר, שמקדמות תובנות חדשות ומסייעות בקבלת החלטה שתטיב עם בית העסק:

 1. כיצד נראו המכירות שלי בשלושת הרבעונים האחרונים? הפעולה לביצוע: סינון על פי תקופה
 2. נראה כי אחד מאזורי המכירה שלי לא פגש את היעדים, מדוע?  האם בשל לקוח מסוים או מוצר מסוים? הפעולה לביצוע: סינון על פי מוצר או אזור מכירה
 3. אוקיי. נראה ששתי קטגוריות מוצר לא נמכרו באזור מכירה זה, ומספר המוצרים הצבועים באפור מצביעים על כך שהם מעולם לא נמכרו שם. מדוע? הפעולה לביצוע: סינון לקטגוריה של מוצרים שלא נמכרו
 4. נראה כי בני ה 40-60 מעולם לא רכשו את המוצרים הללו, אולי כדאי לטרגט אותם? הפעולה לביצוע: סינון הבחירה ללקוחות בגילאי 40-60
 5. בוא נרחיב את הבחירה לכל המוצרים שנרכשו על ידי בני ה – 40-60 באזור זה. נראה כי הם מעדיפים מוצרים מקטגוריות אחרות. זהו גילוי נפלא, כי נראה שמהקטגוריות הללו אפשר להרים את המכירות, בואו נקדם את זה. פעולה לביצוע: הסרת הבחירה של קטגוריות המוצר והאזור

כאמור, בדוגמה זו המשתמש מתחיל בשאלה פתוחה וממשיך לפתח את החקירה עד שהוא מגיע לתובנות ולפתרון מדויק לעסק. כל שאלה והקלקה מארגנת מחדש את הנתונים ומעניקה ערך גבוה יותר. התהליך נעשה באופן שוטף ללא עצירות ומאפשר יצירתיות אינסופית. בהמשך בזכות טכנולוגיית In-memory ייחודית – ניתן לבצע שימוש בזיכרון המערכת לתחקור נתונים מהיר וייצור דו”חות ותרשימים בזמן אמת המביאים לחיסכון בעלויות פריסה ותחזוקה ושליחתם במגוון פורמטים אל תוך הארגון ומחוצה לו בזמנים קבועים מראש או על סמך התראות. בנוסף, עם הזמן המערכת לומדת את התנהגות המשתמש וממליצה על ניתוחים אפשריים על בסיס המודל הודות לCognitive Engine – שמשלב יכולות AI בתהליך הניתוח העסקי.

הגעה לתובנות מהירות

המנוע האסוציאטיבי של Qlik מעדכן את ניתוח הנתונים בכל בחירה של אובייקט במערכת ומאפשר לבצע חקירת עומק, שאינה תלויה בקצב הפקת השאילתות או בקצב בניית הנתונים. בנוסף, ניתן להפיק מצגות גרפיות היישר מהמערכת במהירות ולחסוך בחישובים וחיבור של מידע ממקורות שונים. כל אלו מביאים לכך שמנהלים עוסקים בפועל בניתוח מידע ומציאת פתרונות בזמני תגובה מהירים במקום בפעולות אדמיניסטרטיביות שגוזלות את זמנם ומשאביהם היקרים וזאת ללא כל תלות בהיקף המשתמשים ומורכבות מסד הנתונים.  

ביטחון בקבלת החלטות, שכלול יכולת חקירת המידע

הנה סיכום של עדויות ממספר מנהלים מישראל ומהעולם שכבר התנסו בפלטפורמת Enterprise Analytics של Qlik

 • שאלות אינפורמטיביות – כלי  BI רבים מלמדים את המשתמש לעבוד על פי תבנית, ב- Qlik המצב שונה. במקום לשאול שאלות לינאריות, משתמשי המערכת שואלים שאלות אינפורמטיביות, המסייעות להם לבנות סיפור, להבין מגמות ולזהות מהלכים.
 • החלטות מבוססות ידע – מנהלים רבים דיווחו על תחושת ביטחון גבוהה יותר ועל קבלת החלטות המבוססות על מידע שמוצג מזווית שונות.
 • כל משתמש בכל רמה מקצועית יכול לחקור את המידע הארגוני (בהתאם להגדרות התפקיד ולהרשאות שלו)  ולהעמיק את החקירה ללא כל הגבלת שימוש תוך שמירה על רמת ביצועים גבוהה .
 • מנהלים דיווחו שאופן הצגת מידע רלוונטי ושאינו רלוונטי לבחירה, מאפשר להגיע לתובנות לא צפויות ולהפיק תועלת גבוהה יותר מהפלטפורמה. לדוגמה מוצר אחד נמכר במדינה מסוימת. המוצר יהיה מקושר למדינה בה הוא נמכר אך לא יהיה מקושר למדינות בהן הוא לא נמכר. בטכנולוגיה של Qlik בחירת המוצר מסמנת אותו בצבע ירוק, המדינה המקושרת נצבעת בצבע לבן, המדינות הלא מקושרות נצבעות בגוון אפור. כל אלו מוצגים על המסך וניתנים לחקירה. יש לציין שהערכים הצבועים באפור מספקים תובנות רבות לא פחות מאלו הצבועים בלבן, דרך החקירה שלהם לאתר הזדמנויות וסיכונים חדשים. כאשר לכל ערך במערכת יש מספר קשרים, אם ניקח למשל את אותה הדוגמה של המוצר הרי שזו תהיה מקושרת לספקים, ללקוחות שרכשו אותו, לערוצי המכירה ולפעולות ייחודיות. ההקשרים פועלים בכל כיוון חקירה, ניתנים גם לבחירה מרובה, ומיושמים גם על קומבינציות שונות של חיתוכים, המאפשרות להגיע למידע רחב יותר כמו הבנת ערוצי המכירה היעילים ולא רק קבלת תמונה כללית לגבי היקפי המכירות בחלוקה לאזורים.

תכונות המערכת:

Qlik היא מערכת Advanced Business Analytics נוחה לשימוש וקלה לאימוץ.

 • חיבור ורסטילי – ניתן להתחבר אליה דרך גרסה לשרת הבית, גרסת דמו חינמית וגרסת ענן בתשלום.
 • תמיכה בפורמטים רבים– המערכת מציגה מידע מכל המקורות העסקיים (קריאה קלה מקבצי Excel, קבצי טקסט מורכבים, בסיסי נתונים, קבצי נתונים מה-Web ועוד)
 • מאפשרת פעולות רבות ומגוונות – לרבות ביצוע חיפוש בלתי מובנה בשפה חופשית בדומה ל – Google, סינון וחקירה בכמה רמות, אפשרות לרוץ בלולאה על מספר רב של תיקיות, תיעוד, יצירת טבלאות pivot, גלילה מרחבית וביצוע חקירת עומק, שינוי פריסה וגודל הדף בהתאם להעדפת המשתמש, ייצור מסכים בהתאמה אישית בשיטת Drag & Drop  (על פי רמת הרשאות המשתמש לדאטה ולרמת הבנייה) ושיתוף מידע דרך הענן באופן מאובטח ומוצפן וייצוא להדפסה והתאמה למסכים בכל גודל.
 • בעלת יכולות וביצועים מהטובים בתחום–  Enterprise Analytics שבאים לידי ביטוי במידע שנטען במהירות, ויסות עומס במערכת, שילוב של קבצי וידאו, מניעת כפילויות.
 • תמיכה בעברית בכתיבה מימין לשמאל
 • שיתוף עולם תוכן בין מספר מודלים, ללא ניהול כפול של קוד
 • רספונסיבית והתאמה מלאה למכשירים ניידים ללא צורך בתוספת רישוי.
 • מבוססת על WEB ולכן מייתרת את הצורך בביצוע התקנות ושדרוג גרסאות.
 • הטמעה מהירה החוסכת זמן ומשאבים.
 • Qlik Sense הפלטפורמה מאפשרת למשתמשים לייצר מצגות מובנות מבלי לצאת מהמערכת ולעבור מהן לאנליזות “אמיתיות” בלחיצת כפתור.

קצת על Qlik

Qlik היא חברת תוכנה אמריקאית המספקת פלטפורמה ופתרונות אינטואיטיביים להמחשה וחקר מידע עסקי באמצעות פתרונות:
Business intelligence, Business discovery, visualization & Analytics

החברה נוסדה בשנת 1993 ומיוצגת רשמית בישראל ע”י Qlik Israel (אס.פי.דאטא בע”מ) משנת 2003. ל- Qlik  ישראל יש למעלה מ- 1,400לקוחות עסקיים בישראל – מכל המגזרים, בנוסף המערכת משמשת במשרדי ממשלה וגופים ציבוריים רבים (משרד הבינוי והשיכון, רשות מקרקעי ישראל, שע”ם – רשות המסים, משרד החינוך, משטרת ישראל, המשרד לבטחון פנים, מכון ויצמן, גופים שונים בצה”ל ועוד

עיטורים ופרסים

BARC הינו ארגון מחקר ואנליזה בתחום התוכנה, מוביל לשנת 2019, שניתח 36 מוצרים. BARC’s ערך סקר בקרב 3000 משתמשים ומצא כי Qlik דורגה כמובילה בקטגוריית חווית משתמש, רמת שביעות רצון מביצועים, ערך עסקי וניתוח נתונים.

בדירוג “רביע הקסם של “Gartner נמצא כי Qlik מובילה כבר עשור ברציפות את תחום ה – BI ומוכרת כפלטפורמה המהירה ביותר להטמעה.

 (One of the Top 10 innovative companies for Social Good (The Fast Magazine

זוכה בעשרות קטגוריות כמנצח או כמוביל-שוק בסקר ה-BI של BARC לשנת 2018, בין השאר עבור שביעות הרצון מביצועי המערכת, יכולות הניתוח החזותיות, ומהירות ביצוע השאילתות.

כותב המאמר: אופיר אייזיק, סמנכ”ל מכירות Qlik Israel

  בואו לפגוש את הנתונים שלכם מקרוב

  מלאו פרטים כאן ונחזור אליכם בהקדם

  לאתר תמיכה צור קשר צור קשר חייגו אלינו חייגו אלינו