מאמרים

מערכות BI בתקופות של אי ודאות

מאת דן סומר מנהל בכיר בחברת Qlik העולמית, קישור למאמר המקורי כאן

משבר הקורונה שינה מן הקצה אל הקצה את ההתנהלות היום יומית של עסקים ושל הפרט. רבים החלו לעבוד מהבית, מערך הזמנות האונליין גדל, קיימת נטייה לצמצם כל מגע אנושי מחשש להדבקה; שבאה לידי ביטוי גם בדחייה של קניות או יציאות, אשר לא ניתן לבצע בצורה מקוונת. כאשר מכפילים התנהגות זאת במיליארדים- הרי שאין מנוס מלקבוע, שהשוק השתנה וממשיך להשתנות, ולכן עסקים צריכים למצוא כלים טכנולוגיים, שייסעו להם לנתח את המציאות החדשה ולמנף את הנתונים, המצויים בידיהם.

אז מה השתנה בעצם?

התנהגות הציבור השתנתה תדיר, ובצורה דרמטית, ועם עד שנת 2019 רק 4% מהציבור הישראלי בלבד עבד מהבית, הרי שהמצב שונה לחלוטין וגם אוכלוסיות, שלא ניתן היה לתאר שיעבדו מהבית כמו מורים למשל – עושים זאת. עד לא מזמן כלכלנים החזיקו בהשערה כי אירוע מסוג “ברבור שחור” (אירוע נדיר, שלא ניתן לניבוי) או משבר הכלכלי שעתיד לבוא, יזניק את החברות הדיגיטליות, וכמו שהדברים התפתחו בשנה האחרונה, נראה שהתיאוריה שלהם מתממשת, הלכה למעשה. כעת עולה השאלה, מי ישרוד?

  1. האם חברות בעלות מאזן כספי איתן?
  2. האם חברות שאימצו מערכות דיגיטליות הנוגעות למודל העסקי?
  3. האם חברות, המסתגלות במהירות לשינויים?

חברות מהדור הקודם עשויות להשיב לשאלה הראשונה בחיוב, סטרטאפים חדשניים ייטו להשיב לחיוב לשאלה השנייה והשלישית. אך כל עוד המשבר נמשך ומנהל את סדר היום הציבורי, אין מנוס מלהשיב לשלושת השאלות בחיוב כדי לשרוד את המציאות הבלתי צפויה והנדירה הזאת גם במונחים של המאה ה-21 והדבר נכון לכלל תחומי הפעילות בתעשייה הישראלית והעולמית.

צרו איתנו קשר ללמוד איך מערכות ה BI המתקדמות של Qlik יכולות לעזור ארגון שלכם

כיצד מערכות טכנולוגיות ארגוניות יודעות להתמודד עם המשבר העולמי?

כיום אנו רואים יותר ויותר ארגונים המאיצים את המעבר לשירותי SaaS, ענן ושירות מקוון, וזאת כיוון שעליהם להתמודד עם מסדי נתונים עצומים, המתעדכנים באופן תדיר, הם נוטים לחפש פתרונות המאפשרים להם לפעול בעצמאות, להטמיע מערכות במהירות ולעבוד על בסיס מודל או מנוע עוצמתי, המאפשר להתמודד במהירות וביעילות עם נתונים, לסנן, למיין ולנתח. המגמה ההולכת וגוברת מצביעה על נטייה לבחור במערכות נתונים, שלא רק “מטפלות” בדאטה” אלא מציגות אותה באופן מושך בצורה של תובנות, המחלוקות על פני גרפים, צבעים מדורגים, סמלילים ותצוגה מותאמת אישית.  

אם נסתכל אחורה אל המשבר האחרון ב-2008 הרי שהארגונים, שצלחו את משבר 2008 אימצו כלים טכנולוגיים, שאפשרו להם לקיים שיחות ועידה אינטרנטיות, לשלב עבודה בין צוותים שונים מעבר לים ולטפל בסוגיות אבטחת מידע. ארגונים אלו היו בין הראשונים, שאימצו את מערכות ה Business Intelligence (BI), אשר היוו סנוניות ראשונות לאחד מהשווקים הצומחים ביותר בעשור האחרון.  כלכלנים מעריכים שגם במשבר זה מערכות ה-BI יהוו מרכיב טכנולוגי משמעותי בניהול הפעילות העסקית אך בשונה משני העשורים הקודמים הרי שהפעם עסקים יתקשרו בפרויקטים קצרי טווח, ממוקדים ומהירים ליישום וזאת על מנת למצוא דרכים יצירתיות למצוא שווקים חדשים ולייצר ערך ללקוחותיהם.

כיצד השתנה הביקוש של השוק למערכות ניתוח נתונים במהלך השנה החולפת?

ההשפעה של covid-19 באה לידי ביטוי בצבר של נתונים, שנתפשים כחיוניים הן להנהגה והן למקבלי ההחלטות בארגונים. סגרים נפתחים ונסגרים בהתאם להערכה עתידית, אלו החלטות הרות גורל המשפיעות על נדבכים רחבים במשק וכולן מבוססות על ניתוח נתונים, למידה של נתוני העבר, סטטיסטיקה ויכולת איסוף מידע בזריזות וביעילות.

בסקר שנערך אשתקד בארצות הברית נמצא כי 53% מהמצביעים סבורים כי פלטפורמות לניתוח נתונים ביניהן מערכות בינה מלאכותית, מחשוב ללא שרתים ומערכות לומדות יהיו בעלי פוטנציאל ההצמחה הגבוה ביותר לארגונים. “משבר הקורונה משנה את התנהגותם של אנשים, אך חשיבות ניתוח הנתונים אינה משתנה, ולכן קיימת סברה, שבישיבת התקציב הבאה, הארגונים יעדיפו להשקיע במערכות לניתוח נתונים על פני השקעות חיוניות פחות לקריאת המציאות החדשה.

לסיכומו של עניין, אנו מתקרבים לשנה של משבר, ששינה את העולם מקצה לקצה, את אופן העבודה, האופן בו מתייחסים לנתונים והתדירות בה נעזרים בהם על מנת לקבל החלטות. זריזות וחדשנות יהיו מנת חלקם של ארגונים בשנים הקרובות אלו יבואו לידי ביטוי במערכי שילוח, המבוססים על מטוסים זעירים ללא טייס, הדפסות תלת ממד אישיות, מציאות וירטואלית במקום העבודה, תיירות וירטואלית, מוניות אוטונומיות וכן הלאה, כל אלו יבוססו על טכנולוגיות של ניתוח נתונים, הנתמכות AI , בעננים מבוזרים IoT ופיתוחים חדשניים נוספים. חברות, שיצליחו לשמור על איתנות פיננסית, גמישות תפעולית ויכולת אימוץ מהירה של פתרונות טכנולוגיים מבוססי בינה מלאכותית ומכונה לומדת, יוכלו לצלוח את המשבר.

    בואו לפגוש את הנתונים שלכם מקרוב

    מלאו פרטים כאן ונחזור אליכם בהקדם

    חייגו אלינו חייגו אלינו צור קשר צור קשר צור קשר לאתר תמיכה